Marea listă de scuze - utilizări legale ale substanțelor chimice

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
Nu eram sigur unde să postez asta, deoarece Pinkman House nu mai există. O să încerc aici.

Deci ați comandat niște chimicale în cantități mici și ați avut ghinionul să fie prinse la controlul importurilor sau la vamă. Dacă ați comandat cantități mari, probabil că ați dat-o în bară orice ați spune, dar spuneți că încercați un nou traseu sau un nou sintetizator cu cantități pentru amatori - sau spuneți că sunteți amator. Atunci probabil vei fi întrebat pentru ce sunt. Este timpul pentru marea listă de scuze slabe!

Voi începe eu:

Fenol- "Fac paracetamol. Este foarte distractiv și nu este ilegal. De asemenea, sunt un hobbyist și nu l-aș ingera niciodată și nu l-aș da altcuiva."
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
De asemenea, aici puteți posta produse chimice pentru care solicitați o scuză bună. Voi începe tot de aici:

Nitrit de sodiu
Borohidridă de sodiu
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
poate fi utilizat pentru înălbire sau pentru a produce un agent de înălbire, este, de asemenea, utilizat ca obiect de cercetare pentru celulele cu hidrogen din automobile.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
Da, deși există prea multe alternative juridice disponibile pentru aceasta. Mă gândesc că cele mai bune scuze sunt cele în care recunoști că te prostești cu chimia, dar faci experimente inofensive.

Dar în ceea ce privește nitritul de sodiu, am aflat că este folosit ca parfum pentru momelile de pește. Se vinde ca atare în SUA.
 

oldkaw

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2022
Messages
6
Reaction score
6
Points
3
Excelent pentru îndepărtarea buturugii. Faceți găuri în ciotul respectiv. Se toarnă nitrat în găuri. Se toarnă lichid pentru brichete de cărbune în/pe zonă. Se lasă la înmuiat 10 minute. Aprindeți târfa aia. Butucul va fi destul de degradat până dimineață. Clătiți și repetați.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63

Asta ar funcționa pentru nitrați, da. Mai ales nitratul de potasiu. Dar aici era vorba de nitriți.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
Mai există și chimia parfumurilor, esterificarea alcoolilor.
Acid sulfuric concentrat (catalizator)
Anhidridă acetică

pot fi ambele utilizate pentru a obține diferite parfumuri prin acetilarea unei game de alcooli. De exemplu, alcoolul benzilic, care ar produce miros de piersică. De asemenea, se poate obține și banzaldehidă cu aceasta.
 

ryry1984

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 20, 2022
Messages
3
Reaction score
9
Points
3
metilamină bază

și aceasta ar putea fi o prostie, dar trebuie să o pun:

p2p

putem face un subiect similar cu acesta, dar cu sticlărie?

de ce aș vrea un rotovap
de ce aș vrea un balon Rb de 10000 ml etc.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
Îmi pare rău, cred că P2P este prea aproape de produsul final pentru a putea fi scuzat. Ați putea încerca potențial să pretindeți o chimie a parfumurilor, dar nimeni nu ar crede-o.

Un rotovap este o mașină perfectă pentru o mulțime de chimie. Ar trebui doar să faci pe cineva să creadă că ai fondurile necesare pentru a cumpăra o jucărie de 800 de euro pentru micul tău hobby inocent. Am văzut și lucruri mai rele - oameni care cumpără biciclete, pantofi și schiuri pentru mult mai mult de atât.
Totuși, un RB de 10 L este exagerat. Greu de explicat.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
Benzaldehidă, nitrobenzaldehidă: sinteza indigoului "Ei bine, domnule ofițer, întotdeauna am crezut că sinteza coloranților este atât de interesantă!"

De fapt, coloranții sunt o mare sursă de scuze. Totul depinde de scară, desigur.
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Rotovap: sunteți amator și uneori faceți uleiuri esențiale din coajă de portocală, lavandă, mentă etc. (ați avea nevoie și de cel puțin un extractor Soxhlet pentru a vă face confesiunea demnă de încredere).
10L RBF: l-ați cumpărat de la un garaj (dacă sunteți în SUA) sau de la un magazin de vechituri de pe internet pentru câțiva euro, pentru că sunteți vinificator și acest RBF servește drept balon de vin pentru fermentare.
 

dnkr

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 11, 2022
Messages
19
Reaction score
7
Points
3
(Cerere) - TMCP-Indole

Nu prea multe informații despre acest lucru... Ca majoritatea chimicalelor pe care le comand, scuza mea generală este "Cercetez și dezvolt un nou produs de curățare [sau] nutrient botanic", dar ar fi frumos să știu dacă tmcp indole are orice altă utilizare
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Indolul pur poate fi explicat prin fabricarea de pliculețe de ceai urât mirositoare pentru a alunga șobolanii/șobolanii din grădină, dar cel pe care l-ați întrebat nu are alte utilizări cunoscute decât fabricarea de canabinoizi sintetici, cu excepția cazului în care miroase la fel ca indolul și aveți propria curte, atunci puteți invoca argumentul "cumpărând de pe internet indol contaminat împotriva cârtițelor", dar este nevoie și de un alibi suplimentar.
 

dnkr

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 11, 2022
Messages
19
Reaction score
7
Points
3
Cu siguranță miroase ciudat... ca un miros de urină veche lol. Bine de știut că trebuie să fiu mai deștept în legătură cu asta, mulțumesc!
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93

Comandarea în China nu cer cu adevărat prea multe - ați putea comanda în numele unui client ca retailer privat pentru bunuri chimice. A funcționat pentru mine, am primit o ofertă imediat
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
are cineva o scuză frumoasă pentru p2np? și ce ar putea face poliția dacă nu am o scuză frumoasă, este legală, deci nu ar trebui să poată face atât de mult, nu-i așa? vă mulțumesc
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
412
Points
63
În general, nu există scuze reale pentru precursori atât de apropiați de produsul final. Nici măcar Wikipedia nu poate găsi alte utilizări pentru P2NP decât fabricarea amfetaminelor.

Și chiar dacă nu este ilegal... dacă vreun funcționar vamal vede un transport de P2NP către o persoană fizică, cred că vor contacta poliția pentru a efectua o percheziție la sediul persoanei respective, pentru a iniția o supraveghere sau pentru a o pune pe o listă de supraveghere.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
p2np este ilegal.
pentru articolele legale, niciun avocat nu va permite o verificare a informațiilor de bază sau un mandat de percheziție pentru un produs legal.
cumpărați internațional .
Apropo, ofițerii vamali au mâinile ocupate cu verificarea articolelor ilegale . la frontiere
 
Last edited:
Top