Pot fi detectate veniturile Adsense nedeclarate între țări?

potato123

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 18, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Aproximativ 150K au fost plătiți de Google Adsense (Irlanda) într-un cont bancar privat din Regatul Unit.
Nu sunt rezident în Regatul Unit, dar mă aflu într-o altă țară din UE în care ar trebui declarate impozitele și nu în Regatul Unit. Acest venit nu a fost declarat nicăieri.

Îngrijorarea mea este că tranzacțiile de la Google în contul meu bancar din Regatul Unit ar putea fi trimise la biroul fiscal în care locuiesc.

- Venitul nu a fost declarat la HMRC în Regatul Unit.

- Nu am furnizat niciodată adresa mea germană contului meu bancar din Regatul Unit - banca are o adresă veche în Regatul Unit.

- Problema este că HMRC din Regatul Unit nu ar ști despre acest venit decât dacă ar afla de la banca din Regatul Unit, așa că nu cred că ar trimite aceste date colegilor lor din țara UE în care locuiesc.

Cât de probabil este ca biroul fiscal din această țară UE să afle? Există măsuri precum AEOI - prin care schimbul automat de informații între instituțiile financiare din diferite jurisdicții este trimis autorităților fiscale competente din locul de reședință al persoanei. Nu sunt sigur dacă băncile din Regatul Unit pot informa direct autoritățile din țara UE sau dacă va trebui să treacă mai întâi prin HMRC.

Mă întreb dacă, cu AEOI, detaliile acestor tranzacții vor fi trimise la biroul fiscal al țării UE (sau soldul meu neobișnuit de ridicat ar putea fi văzut).

Mi-ar plăcea să aflu părerea cuiva care are experiență în acest domeniu? Sau există un forum mai potrivit undeva aici în întunericul web?

Acum îmi doresc să-l fi declarat, dar acum este prea târziu. Adică, niciodată nu e prea târziu să o declari... dar banii 💸 au fost toți cheltuiți.
 

K1tty

Vacation
Resident
Joined
Oct 4, 2023
Messages
25
Reaction score
24
Points
18
Sper că toți banii au fost cheltuiți pe lucruri bune, dar nu pare a fi așa :D

În viitor, va fi bine să vă puneți într-o situație care să permită o excludere fiscală din cauza reședinței, astfel încât să nu vă faceți griji.
Poate fi legal să nu plătești impozite, dar trebuie să fie în conformitate cu legile
 
Top