Πειράματα στις φυλακές του Στάνφορντ και ψυχολογία των μπάτσων

sickofit

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 28, 2023
Messages
10
Reaction score
21
Points
3
Οποιοδήποτε μάθημα Ψυχολογίας που είναι αναγνωρισμένο θα περιλαμβάνει αναμφίβολα το πείραμα της φυλακής του Στάνφορντ κάπου στο σχέδιο μαθήματος.


Το τι υποτίθεται ότι διδάσκει το πείραμα στους μαθητές στις σημερινές τάξεις είναι ανοιχτό σε ερμηνείες.
Έχω παρακολουθήσει περίπου 4 διαφορετικά μαθήματα εισαγωγής στην ψυχολογία και όλοι μιλούσαν για τις λεπτομέρειες των γεγονότων και άλλα τέτοια. Αλλά όχι για συμπεράσματα.

Έτσι, θα γράψω μερικές δικές μου σκέψεις σχετικά με αυτό.

Οι αστυνομικοί βρίσκονται σε μια θέση όπου τους δίνεται δύναμη. Πραγματικά δεν τους αρέσει να τους αφαιρείται αυτή η δύναμη, παρατήρησα.
Χειροκροτούνται από την κοινότητα στην οποία ζουν επειδή αναμένεται να είναι αυτοί που εμφανίζονται και βάζουν τη ζωή τους σε κίνδυνο.
Έτσι, όταν όλοι αρχίζουν να λένε ότι τα ναρκωτικά είναι κακά και οι άνθρωποι που παίρνουν ναρκωτικά είναι κακοί. Κάτι πρέπει να γίνει!
Και τότε έχουν αυτά τα φωτεινά φώτα στο αυτοκίνητό τους που τα αφήνουν αναμμένα για πάρα πολύ ώρα για να είναι όσο πιο δυνατά γίνεται, ώστε όλοι σε μια γαμημένη ακτίνα 5 μιλίων να αναρωτιούνται τι συμβαίνει εκεί πέρα.

Έχεις λοιπόν αυτά τα γκέι κόκκινα και μπλε φώτα της σκηνής, όλοι στο τετράγωνο σε επευφημούν ενώ έχεις έναν οδηγό με χειροπέδες.
Τίποτα κακό δεν έχει συμβεί, να το θυμάστε! Είχε σβήσει ένα φανάρι, και το επόμενο πράγμα που ξέρεις, μπαμ με χειροπέδες ενώ κοιτάς τον αστυνομικό να ψάχνει τα πράγματά σου.
Του είπες ψέματα λέγοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα στο αυτοκίνητο. Εγώ, προσωπικά, το μισώ όταν μου λένε ψέματα.
Τώρα βρήκε ένα φερμουάρ με ψίχουλα από το κοτόπουλο στο κάτω μέρος. Α, χα! Πώς τολμάς να μου λες ψέματα!
Ανεβάζει τα ρολά και χτυπάει ένα high five στον αστυνομικό που σε συνέλαβε που βρήκε τα ψίχουλα.
Όλοι ζητωκραυγάζουν, Cocks! Cocks! Cocks!

Ας αναλύσουμε αυτή την κατάσταση.
Ο αστυνομικός Cocks έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου από αυτό που ονομάζεται "γνωσιακή προκατάληψη".

- Προκατάληψη της εξουσίας: Όταν κάποιος ένστολος λέει κάτι, είναι πιο εύκολο για τον εγκέφαλό σας να δεχτεί και να πιστέψει αυτό που λέει αυτό το άτομο. Θέλω να πω, αν ο Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής και η ηλίθια σκύλα γυναίκα του είναι στην τηλεόραση και μου λέει μια σημαντική ανακοίνωση, καλύτερα να πιστέψω ότι είναι αλήθεια.

- Η ψευδαίσθηση της συχνότητας: Όταν ακούτε κάτι πολλές φορές από διαφορετικούς ανθρώπους, είναι πιο εύκολο για τον εγκέφαλό σας να το αποδεχτεί και να το πιστέψει. Αποκλείεται όλοι αυτοί οι άνθρωποι να έκαναν λάθος. Απλά υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι.

- Κοινωνική απόδειξη: Ο αξιωματικός Cocks έλαβε μια εκδήλωση τελετής όπου βρισκόταν στη σκηνή μπροστά σε όλη την πόλη! Του έδωσαν... ένα ειδικό μετάλλιο! Ohhh!!! Ο τύπος που του το έδωσε χαιρετήθηκε από το αφεντικό και τους συναδέλφους του Cock! Αυτό πρέπει να σημαίνει ότι ένας ξεχωριστός άνθρωπος του έδωσε ένα ξεχωριστό μετάλλιο για την τόσο καλή δουλειά που έκανε,

Δεν μπορείς να πεις στον Cocks ότι όλη αυτή η καλή δουλειά που έκανε... ήταν στην πραγματικότητα απλά χάσιμο χρόνου, χρήματος και εργασίας.
Το μόνο αποτέλεσμα που βγήκε από αυτό ήταν ένας τύπος που είχε 2 παιδιά να πάει στη φυλακή, να χάσει τη δουλειά του ως αποτέλεσμα, μια μακρόχρονη δίκη, να χάσει το σπίτι του και ό,τι του ανήκε. Η γυναίκα του τον άφησε για τον αστυνόμο Cocks. Η μητέρα του τον αποκήρυξε. Δεν μπορεί να βρει δουλειά όταν βγει. Του έσκασε τον κώλο η ομάδα ποδοσφαίρου Oakland Raiders στη φυλακή.

Αλλά είπαν στον Κοκς ότι έκανε καλή δουλειά. Είναι πολύ πιο δύσκολο να καταλάβεις ότι η καλή σου δουλειά ήταν στην πραγματικότητα σκατά με όλες αυτές τις προκαταλήψεις να την περιβάλλουν, παρά να καταλάβεις ότι η σκατοδουλειά σου ήταν στην πραγματικότητα αρκετά καλή. 1000 φορές πιο δύσκολο.

Ας υποθέσουμε ότι ο Cocks κατά κάποιο τρόπο πείστηκε ότι είναι ένα τέρας.
Αυτό δεν μπορεί να είναι αλήθεια! Γιατί κάθε φορά που συνέλαβε αυτούς τους αλήτες που έκλεβαν χαλκό, είχαν πάνω τους ένα σωλήνα!
Και όταν συνελήφθησαν οι οπλισμένοι οπλοφόροι, είχαν και αυτοί σωλήνα!
Κάθε φορά που σταματούσε μια σκατο-μεταχειρισμένη κάρτα που ήταν βρώμικη, είχαν κι αυτοί μια πίπα!

Αυτοί οι άνθρωποι που συνέλαβε για έγκλημα είχαν πάνω τους σωλήνες, ενισχύοντας με συγκεκριμένο τρόπο την αντίληψη ότι σωλήνας = έγκλημα.
Λοιπόν, ο Cocks δεν είναι σαν εσένα και εμένα.
Δεν έχει τη δυνατότητα να δει τον κόσμο όπως πραγματικά είναι.
Ο δικαστής και ο εισαγγελέας που καταδίκασαν όλους αυτούς τους ανθρώπους.... έκαναν hot rails στο πάρκινγκ κατά τη διάρκεια του γεύματός τους.

Ο αξιωματικός Cocks είναι βαθιά μέσα στο mainstream matrix.
Επειδή το διακύβευμα είναι υψηλό, οι άνθρωποι θα του λένε πάντα ψέματα.
Ως εκ τούτου, θα είναι πολύ ευτυχής να προσφέρει εθελοντικά τα ρεπό του για να βοηθήσει την ομάδα του.
Πάντα θα κάνει το κάτι παραπάνω. Ο σκύλος δεν μύρισε τίποτα όταν έκανε μια βόλτα;
Ούτως ή άλλως, οι πετεινοί θα ελέγχουν πάντα κάτω από το πάτωμα.



Ελπίζω να σας άρεσαν τα γραπτά μου.
Στείλτε μου ένα DM αν θέλετε να δωρίσετε κρύσταλλο και να υποστηρίξετε τα έργα μου.

-
 

justanotherrr

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 14, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Οι περισσότεροι αστυνομικοί είναι καθυστερημένοι με όπλα, δεν είναι κάτι καινούργιο.
 
Top