Μπορούν να εντοπιστούν αδήλωτα έσοδα Adsense σε διάφορες χώρες;

potato123

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 18, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Περίπου 150 χιλ. καταβλήθηκαν από το Google Adsense (Ιρλανδία) σε ιδιωτικό τραπεζικό λογαριασμό στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Δεν είμαι κάτοικος του Ηνωμένου Βασιλείου, αλλά βρίσκομαι σε άλλη χώρα της ΕΕ όπου θα πρέπει να δηλώνονται φόροι και όχι στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αυτό το εισόδημα δεν έχει δηλωθεί πουθενά.

Η ανησυχία μου είναι ότι οι συναλλαγές από την Google στον τραπεζικό λογαριασμό μου στο Ηνωμένο Βασίλειο μπορεί να σταλούν στην εφορία όπου ζω.

- Το εισόδημα δεν δηλώθηκε στην HMRC στο Ηνωμένο Βασίλειο.

- Ποτέ δεν έδωσα στον τραπεζικό μου λογαριασμό στο Ηνωμένο Βασίλειο τη γερμανική μου διεύθυνση - η τράπεζα έχει μια παλιά διεύθυνση στο Ηνωμένο Βασίλειο.

- Το θέμα είναι ότι η HMRC στο Ηνωμένο Βασίλειο δεν θα γνώριζε για αυτό το εισόδημα, εκτός αν το μάθαινε από την τράπεζα του Ηνωμένου Βασιλείου, οπότε δεν νομίζω ότι θα έστελνε αυτά τα δεδομένα στους συναδέλφους της στη χώρα της ΕΕ όπου ζω.

Πόσο πιθανό είναι να το μάθει η εφορία αυτής της χώρας της ΕΕ; Υπάρχουν πράγματα όπως η AEOI σε ισχύ - όπου η αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων διαφορετικών δικαιοδοσιών αποστέλλεται στις αρμόδιες φορολογικές αρχές του τόπου κατοικίας του ατόμου. Δεν είμαι σίγουρος αν οι τράπεζες του Ηνωμένου Βασιλείου μπορούν να ενημερώσουν απευθείας τις αρχές της χώρας της ΕΕ ή αν θα πρέπει πρώτα να περάσουν από την HMRC.

Αναρωτιέμαι αν με το AEOI τα στοιχεία αυτών των συναλλαγών θα αποσταλούν στην εφορία της χώρας της ΕΕ (ή αν το ασυνήθιστα υψηλό υπόλοιπό μου μπορεί να γίνει αντιληπτό).

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη κάποιου αν έχει εμπειρία με αυτά τα πράγματα; Ή μήπως υπάρχει ένα πιο κατάλληλο φόρουμ κάπου εδώ στο σκοτεινό διαδίκτυο;

Τώρα εύχομαι να το είχα δηλώσει, αλλά τώρα είναι πολύ αργά. Θέλω να πω, ποτέ δεν είναι αργά να το δηλώσετε... αλλά τα χρήματα 💸 έχουν ξοδευτεί όλα.
 

K1tty

Vacation
Resident
Joined
Oct 4, 2023
Messages
25
Reaction score
24
Points
18
Ελπίζω τα χρήματα να ξοδεύτηκαν όλα σε καλά πράγματα, αλλά δεν ακούγεται έτσι :D

. Στο μέλλον θα είναι καλό να βρεθείτε σε μια κατάσταση που να επιτρέπει φορολογική εξαίρεση λόγω της κατοικίας σας, ώστε να μην χρειάζεται να ανησυχείτε.
Μπορεί να είναι νόμιμο να μην πληρώνετε φόρους αλλά πρέπει να είναι σύμφωνα με τους νόμους
 
Top