Καινοτόμο έγκλημα: αιώνα: Νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες: Το ξέπλυμα χρήματος στον 21ο αιώνα

DaxUK

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
17
Points
3
Γεια σας, είδα πολλά σε αυτόν τον ιστότοπο που μιλούσαν για το πώς να ξεπλύνετε χρήματα και να τα κάνετε νόμιμα, και παρατήρησα ότι οι απαντήσεις ήταν επιφανειακές και όχι σε βάθος, γνωρίζοντας ότι υπάρχουν νέες μέθοδοι που δεν θα εμφανιστούν στα μέσα ενημέρωσης πριν, και θα σας ενημερώσω γι' αυτές τώρα. Λοιπόν, ας κατανοήσουμε πρώτα την έννοια του όρου "ξέπλυμα χρήματος". Το ξέπλυμα χρήματος αφορά χρήματα που προέρχονται από τη διακίνηση ναρκωτικών, όπλων ή απάτης και θέλετε να τα καταθέσετε στον τραπεζικό σας λογαριασμό. Το κλασικό ξέπλυμα χρήματος δεν λειτουργεί όπως παλιά. Για παράδειγμα, δίνετε σε έναν διευθυντή εταιρείας μετρητά και του δίνετε εντολή να τα μεταφέρει στον τραπεζικό σας λογαριασμό. Οι κυβερνήσεις ελέγχουν πλέον τις εταιρείες ή τα ιδρύματα που μεταφέρουν χρήματα στο λογαριασμό του εγκληματία και μετρούν την οικονομική τους ανάπτυξη. Θα σας δώσω μια ιστορία και μια μέθοδο ξεπλύματος που θεωρώ ότι είναι μια από τις πιο ενδεδειγμένες μεθόδους αλλά πολύ περίπλοκη. Λοιπόν, ας πούμε για παράδειγμα ότι βρίσκομαι στη Μαλαισία και έδωσα σε ένα άτομο, ας το πούμε Βλαντιμίρ, ένα συγκεκριμένο ποσό, ας πούμε 10 εκατομμύρια ευρώ, και μου το επέστρεψε μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, όχι μεγάλο, 8 εκατομμύρια ευρώ. Έμεινα έκπληκτος από την ταχύτητα της διαδικασίας και τον ρώτησα πώς λειτουργεί αυτή η μέθοδος. Μου είπε ότι μόλις του έδωσα αυτό το ποσό, επικοινώνησε με ανθρώπους στη Γερμανία και σε περισσότερες από μία ευρωπαϊκές χώρες και τους είπε ότι αν ήθελαν να μεταφέρουν χρήματα στις οικογένειές τους στη Μαλαισία, δεν έπρεπε να πάνε σε τράπεζες. Θα τους δώσω εγώ ο ίδιος τα χρήματα και μάλιστα με χαμηλότερη χρέωση από τις τράπεζες και την ίδια ημέρα. Πρέπει να τα δώσετε σε ένα άτομο, ας πούμε ότι το όνομά του είναι John, για παράδειγμα. Μόλις ο John λάβει 10 εκατομμύρια ευρώ, ο Vladimir μοιράζει τα χρήματά μου, που είναι 10 εκατομμύρια, στους συγγενείς των ανθρώπων που έκαναν τη μεταφορά. Τι έκανε ο Γιάννης μόλις έλαβε το ποσό; Το έδωσε σε μια εταιρεία ηλεκτρονικών ειδών στη Γερμανία και τους είπε ότι θέλω να αγοράσω από εσάς με το ποσό των 10 εκατομμυρίων ευρώ, γνωρίζοντας ότι η εταιρεία συνεργάζεται μαζί τους και στην οργάνωση. Μετέφεραν τα ηλεκτρονικά στη Μαλαισία και τα πούλησαν στην εταιρεία ηλεκτρονικών του Βλαντιμίρ. Το αποτέλεσμα εδώ είναι ότι πήρα 8 εκατομμύρια μετά από ψεύτικες πράξεις πωλήσεων εντός της εταιρείας και καταχωρήθηκαν ως εισφορά στην εταιρεία, και αυτός πήρε 2 εκατομμύρια και τα οφέλη από τη μεταφορά σε άτομα που έκαναν τη μεταφορά, και προϊόντα που μπορούν να διακινηθούν στο διπλάσιο ποσό. Ωστόσο, ορισμένα πράγματα ήταν μυστηριώδη, όπως το μερίδιο της εταιρείας στη Γερμανία. Αυτό θεωρείται μια πλήρης οργάνωση για το ξέπλυμα χρήματος. Τώρα φαίνεται ότι σας έχει αποσαφηνιστεί όλη η εικόνα, γνωρίζοντας ότι ο οργανισμός λειτουργεί εδώ και πολύ καιρό, οπότε έχει ισχυρή πελατειακή βάση και η διαδικασία ήταν γρήγορη. Υπενθύμιση: Οι χώρες και τα ονόματα των ατόμων που αναφέρονται είναι φανταστικά για την ασφάλειά τους.



Σας ευχαριστούμε για την ανάγνωση με εκτίμηση,



DAX
 
Top